Folkbootide esimene paadivahetuse sõit

20.10.2011

Laupäeval, 15. oktoobril toimus Tallinna lahel esimene folkbootide paadivahetuse sõit. Omavahelistes vestlustes hooaja jooksul on see korduvalt teemaks olnud. Nüüd siis Siimu eestvedamisel sai sõit lõpuks teoks. Osales neli folkbooti. Võistlus kujunes põnevaks ja haaravaks. Kõik osalejad jäid mõnusa purjetamispäevaga rahule. Õnnestus pidada maha 3 võistlussõitu, kahjuks viimane sõit ainult kolme jahiga.

Laupäeva hommik tõotas tulla tuuletu, seetõttu ei hakanud me kohe hommikuks sõitu planeerima, mis andis võimaluse mõnel nädala väsimuse, mõnel eelmise päeva pikaleveninud õhtut rahulikult välja magada.

Keskpäevaks keris juba tuule üles nagu ilmateates lubatud. Folkboodi purjetajad kogunesid TOPi kail, folkbootide „pesas“, kella kahe paiku. Kohal olid:

Svea meeskond: Hard, Tõnis, Siim, Virko.
Dorothea meeskond: Siim, Kalev, Tanel
Greta meeskond: Mikk, Ingrid, Kristjan.

Sõiduvalmis 4 folkbooti: Dorothea, Svea, Greta ja Vindrufs. Meeskondi aga ainult kolme folkboodi jagu.

Juhuslikult oli samal ajal TOPi sadamasse uudistama tulnud folkboot Kertu meeskond: Ivar, Indrek ja Andres. Neil ei olnud esialgu vähimatki plaani laupäeva pärastlõunat merel veeta. Kuna ahvatlus merele minna oli suurem kui muude plaanide teostamine, nii oligi olemas ka meeskond neljandale folkboodile.

Kalevi jahtklubist saime pöördepoid, TOPist Finesailingu varudest poidele ankrud. Tuul oli pikki rannikut Russalka poolt umbes SW 4-5ms sekundis hiljem veidi tugevnes. Raja pikkuseks sai umbes 1 NM.

Purjetasime igat starti kaks ringi.

Hard, Tõnis, Siim, Virko said esimeseks sõiduks GRETA. Siim, Kalev ja Tanel sõitsid esimeses stardis Vindrufsiga. Mikk, Ingrid ja Kristjan võistlesid Sveaga. Dorotheaga purjetasid Ivar, Indrek ja Andres.

Esimene sõit:
1. Svea – Mikk, Ingrid, Kristjan
2. Greta- Hard, Tõnis, Siim, Virko
3. Dorothea – Ivar, Indrek ja Andres
4. Vindrufs – Siim, Kalev ja Tanel

Teine sõit:
1. Greta – Siim, Kalev ja Tanel
2. Svea – Ivar, Indrek ja Anres
3. Dorothea – Mikk, Ingrid ja Kristjan
4. Vindrufs – Hard, Tõnis, Siim, Virko

Kolmandaks sõiduks oli tuul veidi tõusnud ja jahtide vahetuseid ei olnudki enam nii lihtne teha, peale mitut üritust, ei õnnestunudki Dorthea ja Vindrufsi meeskonnavahetusi läbi viia. Üle sai vaid Kristjan ning enam ei julgenud jahte ohtu seada. Vahetuse käigus said jahtide mastid omavahel kokku ja mõlema mastid said veidi kannatada- Vindurfsil murdus saaling ja Dortheal läks vindeks kõveraks. Dorothea sai edasi võistelda, aga Vindurfsil lõppes sõit selleks päevaks. Seega pöördus Vindurfs tagasi sadamasse ja Dorothea võistles teise sõidu kahe liikmega pardal.

Kolmas sõit:
1. Greta – Ivar, Indrek ja Andres
2. Svea – Siim, Kalev ja Tanel
3. Dorothea – Mikk, Ingrid
4. Vindrufs – Hard, Tõnis, Siim, Virko ei startinud

Lõplik paremusjärjestus:
1. Ivar, Indrek ja Andres: 3, 2, 1
2. Siim, Kalev ja Tanel: 4, 1, 2
3. Mikk, Ingrid, Kristjan: 1, 3, 3
4. Hard, Tõnis, Siim, Virko: 2, 4, DNS

Kokkuvõtteks võitis vähem kaotusi saanud meeskond – Ivar, Indrek ja Andres. Teisel ja kolmandal kohal oli punkte sama palju. Otsustavaks sai viimase sõidu parem tulemus, seega jäi teiseks Siim, Kalev ja Tanel meeskond ning kolmandaks Mikk, Ingrid ja Kristjan meeskond. Neljandaks kahjuks viimase sõidu sõitmata jätnud Hard, Tõnis, Siim, Virko meeskond.

One Response to Folkbootide esimene paadivahetuse sõit

 1. Hard
  08.11.2011 at 13:19

  Osalejate kommentaare sõidu sisu osas:

  Esimene sõit:
  Gretaga sõitev meeskond magas stardi maha nagu tavaliselt:) Et mitte teiste segatud tuules sõita, tegi Greta ainsana paudi ja läks märgile vasakul halsil kõige alt. Svea tegi veidi aja pärast teisena ja Vindrufs ning Dorothea paudi ja märgile läheneti Gretast veidi ülaltpoolt. Märgiks oli Svea juhtival positsioonil, aga Greta ei sõitnud märki ära ja pidi lisapaudi tegema, mis arusaadavalt venitas vahet tuntavalt. Dorothea ja Vindrufs hingasid Gretale märgis veel korra kuklassegi. Hiljem seda hirmu enam polnud. Liblikas (spinnakerideta sõit) allatuuleotsal väljakutseid polnud ja suurt midagi ei muutunud, aga Greta libises teistega võrreldes siiski grammi paremini ja lähenes Sveale. Teise ringi küssuotsal oli Greta Sveast teravam ja kiirem, märgiks oluliselt järgi tulnud. Allatuuleotsal jälle palju teha ei andnud, aga kokkuvõttes kahanes vahe mõnele paadipikkusele. Järeldus – Greta liikus selles seadistuses Sveast paremini.
  Erinevalt Gretast Vindrufsi esimeses stardis segatud tuule probleemid ei puudutanud, kuna sel ajal kui teised ülemise stardimärgi juures kemplesid jõudsime meie alles liini alumise märgini ja sellel rajal maksis see arvatavasti vähemasti 3nda koha. Kuna Vindrufs on alles sissesõidu staadiumis siis katsetamist ja leiutamist on teha veel palju. Päris masti kalde kallale me ei jõudnud aga soodi otsi, topenante ja inhaulerid tõstsime ümber üksjagu…

  Teine sõit:
  Ega ei olegi midagi eriti teisest sõidust kirjutada. 1 pilt räägib rohkem kui tuhat sõna 🙂
  Stardist sai Greta enam-vähem normaalselt minema. Svea natuke üritas alguses hambaid näidata aga juba esimeses krüssus oli tegelikult selge, et meistersportlased SEDA käiguvahet kinni ei trimmi.
  Greta foka kuju- ja tööd on lust vaadata, niidid töötavad kui ise-enesest 🙂
  Alla-tuules kindlustasime edu ja teisel ringil juba tegelesime photoshootingu ja muude purjetamise juurde kuuluvate toimingutega…

  Kolmas sõit:
  Kolmandaks sõiduks oli tuul veidi tõusnud ja jahtide vahetuseid ei olnudki enam nii lihtne teha, peale mitut üritust, ei õnnestunudki Dorthea ja Vindrufsi meeskonnavahetusi läbi viia. Üle sai vaid Kristjan ning enam ei julgenud jahte ohtu seada. Vahetuse käigus said jahtide mastid omavahel kokku ja mõlema mastid said veidi kannatada- Vindurfsil murdus saaling ja Dortheal läks vindeks kõveraks. Dorothea sai edasi võistelda, aga Vindurfsil lõppes sõit selleks päevaks. Seega pöördus Vindurfs tagasi sadamasse ja Dorothea võistles teise sõidu kahe liikmega pardal.

  Greta läks jälle oma teed ja kuna eelmisest sõidust saadud eufooria ei tahtnud ka uue paadi pardal vaibuda siis korralikku käiku selles sõidus Svea ei leidnudki. Esimesel krüssu otsal üritasime selgelt liiga pressida ja kaotasime käigus nii, et isegi Dorothea (ok,ok,Mikk oli ju roolis) suutis meile esimese märgi lähedal veel ettegi sõita. Olgu lisatud, et kuna olime sunnitud pautima ja jäime hetkeks ka totralt bakki siis aumehena tegi Mikk trahviringi ilma protestitagi. Siiski ujus Svea end esimesel ringil teiseks, kuid kuna Greta edu oli juba kalendriga mõõdetav siis suuremat pinget enam ei tekkinud.

  Nüüd kui paate oleme vahetanud ja kinnitust on saanud fakt, et kõik on võrdsed kuid mõned on lihtsalt võrdsemad siis mina prooviks äkki teinekord purjeid vahetada. Või on see väga loll mõte?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 

Viimati lisatud kommentaarid