Greta regatt 2015

Teine start: Folkboot Topu hiilgav algus. Foto: Ly Soots
Teine start: Folkboot Topu hiilgav algus. Foto: Ly Soots

Suvine ilm oli laupäeval 4. juunil Greta regatile kokku toonud rohkem kui 20 jahti, kellel plaanis lühirajasõidus mõõtu võtma hakata. Hommikune ilm näis olevat purjetamiseks justkui loodud – temperatuur +24 kraadi ning mõõdukas läänetuul 6-7 m/s.
Kaptenite koosolek peetud, suundutigi merele, kus oli planeeritud maksimaalselt viis võistlussõitu, mis kõik tänu sobilikule ilmale ka ära tehti. Kuuli Muna juurde oli üles pandud üks allatuule ja üks vastutuule märk. Täpsemalt oli vees muidugi kaks vastutuule märki – lähemal asuv LYS ja Folkboot gruppide jaoks, kaugem ORC klassi jaoks. Rada tuli läbida kaks ringi, see tähendab, et tuli võtta vastutuulemärk, allatuulemärk, uuesti vastutuulemärk ning finišeerida.

Folkboote oli stardis kümme, nii LYS kui ORC ridades läks rajale kuus alust. ORC I grupis oli stardis vaid üks jaht – Berta, ülejäänud viis startisid ORC II grupis. Folkbootide jaoks oli tänane sõit tehnilisem ja huvitavam sellegi poolest, et kui muidu LYS-arvestuses spinnakerid pole kasutatud, siis tänases klassivõistluses olid spinnakerid kõigil käigus. Lisaks Tallinna folkbootidele oli kohal ka paremik Haapsalust, Saaremaalt ja Hiiumaalt. Sõidud olid väga tasavägised, vahed väikesed ja pinget jagus sõna otseses mõttes viimaste meetriteni. Kuna kõik viis starti said ära antud, siis vastavalt määrustlikule arvestati kõige halvem sõit maha, mis lisas kohtadejaotusele veelgi põnevust.

3-nda sõidu esimese ringi lõpp. Tiina hoidmas liidripositsiooni. Foto: Ly Soots
3-nda sõidu esimese ringi lõpp. Tiina hoidmas liidripositsiooni. Foto: Ly Soots

Niisiis jäigi Folkboodi poodiumikohtade jagamine sõna otses mõttes viimastele meetritele, kui neli jahti sisuliselt samal joonel finišisirge poole kimasid. Kokkuvõttes oli Folkbootide seas tugevaim Tuuli, kes viiest sõidust võitis kolm viimast ning kindlustas sellega endale esikoha. Teiseks tuli Svea, kes viienda sõidu lõpusirgeheitluses suutis ületada finišijoone teisena ning seega noppida ära ka teine koht koguarvestuses. Kolmanda koha võttis Greta, kelle närv lõpusirgel vastu ei pidanud ning hoolimata teisel positsioonil võetud vastutuulemärgist ei suutnud viiendast sõidust välja võtta kõrgemat kui viiendat kohta. Edasi läks Folkbootide paremusjärjestus vastavalt Ahti, Topu, Kerttu, Tee Chee, Tiina, Priima ja Gunilla.

LYS grupis oli päeva tugevaim Kaija, kes võitis kolm võistlussõitu. Kaijale pakkus väärikat konkurentsi Di Weiss, kes teises sõidus pärast korrigeeritud lõpuaegu osutus sekundi pealt sama kiireks kui Kaija, lisaks veel kolmanda sõidu võit ning koguarvestuses LYS-klassi teine. Kolmandaks tuli LYS-klassis Estella, kellele järgnesid vastavalt Olivia, Lust ja Diana.

ORC I klassis startiski paraku vaid üks jaht Berta ning seega oli ta ka automaatselt võitnud.

ORC II grupi tugevaim oli Jazz, kes noppis kaks sõiduvõitu. Tihedalt Jazzi kannul oli Brigitta-X ning kolmas Bossa Nova. Neljandaks ja viiendaks tulid vastavalt Brigitta ja Mia.

Folkboot Tiina vanast mastist tehtud medalid. Foto: Ave-Maria Seimar

Merel oli laupäeval muudki saginat palju – Greta Regatiga toimus samal ajal toimus veel ka rahvusvaheline Spinnakeri Regatt Zoomidele ja Optimistidele (mõlemas lugematu arv paate), lisaks veel ka Pirita Surfiklubi karikavõistlus. Kaldal ootas purjetajaid Tondi Grilli poolt pakutud soe supp ning toimus autasustamine. Auhinnad oli välja pannud Tallink Hotels. Medalid olid traditsiooniliselt tehtud vanast Folkboodi mastist, kuhu tulemuse graveeris peale KR Stuudio.

 

 

Folkboot tulemused

LYS tulemused

ORC tulemused

 

Ly Sootsi tehtud fotod