E4 karikavõistlus – KJK SEIKO CUP 2014

esimese sõidu finiš kohtunikelaevalt
esimese sõidu finiš kohtunikelaevalt

Keegi pole eriti selle regati ajaloost rääkinud ja mida üldse E4 tähendab? Selleks oli Miku teismelist poega vaja, kes hetkega näris läbi, et see vist tuleneb Sootsi Eneli nimelisest jahist? Igatahes on see regatt alati olnud üks hooaja esimesi päris lühirajaregatte ja sellised sündmused on Svea meeskonnale alati oodatud olnud. Plussiks ei olnud muidugi see, et Rando oli koolis ja roolimees Hard nohus ning palavikus. Plussiks jällegi, et Tõnis oli vormis ja Kaido Areda (folkboot Triine reeder) toimetas meil vööris. Nii läksimegi. Isegi spinniharjutusi jõudsime enne pärissõite teha ja tundus bro.
Ilm oli megasuvine, laine olematu, tuul purjetamiseks napilt piisav ja veidi keerutav/auklik, et tulemuslikult purjetamine polnud kindlalt mingi meelakkumine:). Rajaks oli vorst, millel tuli igas sõidus teha 2 ringi. Meelde jätta – kaks ringi!;)

1. sõit
Stardis tuli meile üllatusena, et esimese grupina stardivad LYS grupi jahid. Nii need üllatused tulevad, kui juhendit hoolikalt ei loe – juhendis oli see kenasti kirjas. Õnneks märkasime number neli lippu stardikaatril. Joonel olime õige ajastusega, kuigi vist kõige alumisena. Tasapisi hakkasid teised pealt mööda minema. Kõigepealt läks Greta. Seejärel pautisime ära ning sõitsime Olivia ja Mary Lou tagant läbi. Teised peale Gamajaoni pautisid meile väikese viivitusega järgi. Meie õnneks tegi seda viimasena Mary Lou, olles eelnevalt  seganud Oliviat ja Greda ikka pidi kõvasti nende tagant vallama… Sellega saime neist kolmest kõigist mööda. Esimeses märgis oli kalda alt head tuult saanud Gamajon suure eduga meist ees, kuid spinniotsal jäid nad liiga pikalt ühele halsile tiksuma ja sellega kaotasid oma edu. Märki jõudsid nad siiski esimesena. Teisena märki jõudnuna valisime Gamajoni edu näinuna kursiks kaldaaluse. Üllatuslikult läksid teised kõik merelt, äkki põhjusel, et kalda alt mineja sai kõvast varju spinnakeridega vastutulevatest suure grupi jahtidest? Kannatasime selle tuulesegamise kui ka vastulainetuse ära ja saime siiski merelt minejatega võrreldes hea edu. Vastutuule märgis olime nüüd juba esimesed. Spinniots meie positsiooni enam ei muutnud ning finišeerisime füüsiliselt esimestena mõne meetrise eduga Gamajoni ees.

10395850_10152411335926543_8315793230453946574_n
märgivõtt

2. sõit
Esimesest stardist võit käes oli tunne hea ja nautisime mõnusat purjetamisilma, kui ootamatult tuli raadiost meie järgmise stardi hopiatussignaal… Tavaliselt on lühiradadel kahe stardi vahel ikka hullult passimist olnud ja see signaal üllatas nüüd täiega. Olime stardis väga kaugel ja kursi mõttes all aga sai suund stardiliinile ja pingutasime, et pauguks joonele vähemalt jõuda. Siiski ligi minuti jäime starti hiljaks. Gamajoni meeskonnal oli lõunasööki samal ajal:) ja olid meist veel tagapool. Positsioonide osas sõidu jooksul meil suurt midagi ei muutunudki. Hiljem protokolli vaadates oli üllatuseks kolmas koht ning kaotus võitjale see sama minut, mis lollusest starti jäi.

3. sõit
Kolmanda sõidu eel kohendati rada, mis vahepeal tuule pööramistega natuke liiga viltu oli nüüd tuule suhtes. Tuul hakkas lisaks vaikima ja koos sellega vähenes muidugi ka folkbootide võimalus kiirematele plastikutele vastu saada. Nemad läksidki edaspidi oma teed. Mary Loud siiski trehvasime veel aeg-ajalt. Startisime kaatri juurest ja Greta jäi väikese hilinemisega meile sobilikult ahtrisse. Greta pautis merele, meie jätkasime maa poole minemist. Pautisime siis, kui hiljem startinud suured oleks hakanud meilt pealt läbi sõitma ja tuult varjama. Uuesti Gretaga kohtudes õnnestus veel nende eest läbi sõita, aga märki jõudes olid nad meist juba gramm ees. Nii jäigi kuni sõidu lõpuni. Finišeerisime koos Mary Lou’ga keda vahepeal tõenäoliselt mingid tehnilised probleemid olid vaevanud.

4. sõit
Muidu juba väga vaikses tuules starti minnes tuli üks ootamatu pagi, mis stardiliini ees parajalt elevuse tekitas ja kõik see kamp oli liiga varagi kohale jõudmas. Seekord olime stardis Gretas üleval poolt. Kuid Greta käik  allpool oli nii hea, et ta hakkas vaikselt eest ära libisema. Kuna suured olid ka jälle tagant tulemas, siis pautisime merele. Greta vastas koheselt samaga ja pautis meile peale. Järgnes pikk ja pingeline rebimine, kus meie alumise ja Greta pealmisena läbisime hulka maad vasakul halsil kõrvuti krüssates ning vaba vett meie vahel oli kohati napilt pool meetrit. Sedasi kannatasime seal siis päris võrdsel kiirusel. Märgile pautis Greta esimesena ja jõudis sinna vahetult enne meid. Järgnes põnev spinniots, kus jällegi meie alumisena ning Greta pealmisena pikalt paremal halsil seilasime. Meie plaan oli halssida võimaikult hilja, et peale halsimist jääks Greta meile ahtrisse, mitte ei hakkas omakorda meid suruma. See õnnestus suurepäraselt ja märgile läksime Greta ees. Edasi läks tuksi:). Suures Gretale ärategemise õhinas läks Hardil meelest, et me olime esimesel, mitte teisel ringil. Ja no finišeerisime siis omast arust – jättes märgi paremale, mitte ei läinud ümber märgi:) Ja segadusse aetud Greta järgis meid… Samal ajal tulid samasse märki veel korraga 5-6 suurt jahti ja no sedasi me seal siplesime nüüd märgi ümber lisaringi tehes teiste vahel… Hea et kedagi pooleks ei sõidetud. Kuna tuult polnud enam ollagi, siis aega kulus seal topeltringi tehes kõvasti. Hard vist oligi juba niigi hästi oma nohuse nina ja palavikuga vastu pidanud ja ühtlasi jõudis kohale, miks võistluse ajal vähem õlut juua võiks olla hea mõte. Greta sai sealt segadusest veidi paremini minema ja läks ees, me lasime ka rahulikult lõpuni. Plastikud olid juba ammu lõpetanud.

Kokkuvõttes andis kohtadeseeria 1,3,4,5* (*halvim tulemus mahaarvamisele) meile neljanda koha. Oli vägagi tasavägine võistlus, kus eksimustele ruumi palju polnud.  Tunne päevast oli kordades parem kui viimati toimunud kolmapävakul, kus Greta meid igast asendist tuuseldas. Üldse tundub, et igasugune lihtne võitmine on nüüdseks ajalugu ja karikad hakkavad järjest hinnalisemad olema, kuigi et karikad on ju ikka needsamad… Elagu purjetamine!

Tulemused KJK lehel: LINK

Delfi kajastus ja pildid: LINK