Topu – EST 3

Folkboot “Topu” on ehitatud Tallinnas Spordilaevade Eksperimentaaltehases 1967. aastal ja kannab ehitus numbrit 81. Jaht ehitati Haapsalu KEK`i tellimusel spetsiaalselt võistlemiseks ehk veidi avarama kokpiti ja väiksema kajutiga ning sai purjenumbriks SR88.

Topu kuulsusrikas võidupurjetamise minevik on seotud Endel Vooremaa, Vello Kuuse ja Armin Niinemetsaga. Mehed võitsid lugematul hulgal suuremaid ja väiksemaid regatte (Balti Karika regatt, Muhu Väina regatt jne).

Haapsalu KEK`ilt omandas jahi Valeri Larionov 1993, kes nimetas jahi Reginaks. Aastal 2000 sai jahi uuteks reederiteks Ago Vimm & Co. Hinnaks oli profi fotoaparaat. Jahi nimi ennistati ja aastaid kuival seisnud jaht korrastati ning sai uuesti vette.

Topu on läbinud aastate jooksul mitmeid kapitaalseid remonte, 2010 vahetati Sulev Küünarpuu abil masti alumine kolmandik. Puidust laevad vajavad erilist hoolt, tööd ja tegemised nende juures ei lõpe kunagi.

54. Muhu Väina regatil purjetas jaht “Topu” Raul Erdeli juhtimisel koos Janari Lage, Veiko Iliste ja Marko Levoga. Vaikides maha rea tehnilisi viperusi kiidab meeskond jahti ülivõrdes, sest koos tuldi läbi nii lämmatavast tuulevaikusest kui ka märatsevast äikesetormist. Hästi hoitud folkboot on äärmiselt merekindel ja neile võib igas olukorras loota.

Valeri Larionov: “Olid ajad kui Muhu Väina regatid kestsid kauem, tuuled puhusid tugevalt, ööd olid pimedad ja sõideti ainult kompassi järgi”.

2009. aastal peetud Topu logiraamat.