Tiina – EST 15

Foto: Jassu Hertsmann

Tiina reederitele Meelisele ja Erkkile ei ole see esimene folkboot. Esimese folkboodi Uku hankisid nad sama küla mehelt juba kooliajal. Uku vajas kõvasti remonti ning tal puudus nii mast, poom kui ka roolileht. Remondiga reederid ka alustasid, kahjuks jäi see aja ja finantside puudumisel venima. 2006. aastal läks Pärnus müüki folkboot Tiina, mille senine omanik hankis endale plastikust jahi, folkboodi noorema sugulase – International Folkboati, mis on veidi suurema purjestusega ega ole klinkerplankutusega nagu tänapäevased omaaegse puust folkboodi plastikust koopiad.

Nii alustaski folkboot Tiina oma uute reederitega Tallinna poole teed. Tiina polnud umbes 20 aastat Pärnu muulide vahelt ühegi võõra kapteni juhtimise all välja sõitnud. See tõi endisele reederile Jürile pisaragi silma, kui jaht esimest korda temata Pärnust lahkus.

2006. aasta hooaja purjetas Tiina oma endises seisukorras. Kuna ta on valmistatud 1972. aastal, siis oli temalgi aeg remont ette võtta. Järgmise hooaja esimene pool kulus Tiina komingsite vahetusele ja kajuti uuendamisele. Hooaja lõpuks oli Tiina vees. Seejärel otsustasid reederid ette võtta kereremondi, plaan oli muuhulgas vahetada välja neli lauda ja kaheksa kaart, millega ka algust tehti. Kahjuks aga sättis elu reederitele ette muid pakilisi tegemisi peale jahi remondi, nii jäi ka seekord alustatu pooleli ja tegemised külmutati mitmeks aastaks. 2011. aasta kevad-suvel tekkis võimalus, et Muhu Väina regatil on folkbootidel eraldi stardigrupp. Et see õnnestuks, oli vaja vähemalt 6 folkbooti osalema saada. Nii sai koos teiste folkbootide meeskonnaliikmete, sõprade ja purjetajate ühisel tegemisel Tiina remont lõpule viidud ja vahetult enne Muhu Väina regatti oligi ta jälle vees. Tiina endisel reederil Jüril oli suur rõõm hinges, kui ta kuulis, et folkboot Tiina on pärast mitut kuival veedetud aastat jälle vees ja Pärnus.

Kahjuks tabas Tiinat tookordsel (2011 aasta) Muhu Väina regatil ohtralt ebaõnne. Kõigepealt murdus esimesel etapil mast – selle mädanenud kohti polnud varem märgatud, kuna kogu mast oli kenasti tumedaks toonitud. Regati neljandaks etapiks sai Tiina laenuks folkboot Skandaali masti ja purjetas edasi. Teine suur ebaõnn oli jahi leke, mille tingis üheainsa flooripoldi pingutamise võimaluse puudumine. Poldi pea käis emapuu sees ringi, see lubas mastil tugevas tuules purjetades laiendada jahi kerelaudade vahelisi pragusid ja see omakorda tekitaski lekke. Lihtne viga, aga raske kõrvaldada – selleks peab jahi välja tõstma ja leidma viisi poldi pingutamiseks. Vaatamata kehvale õnnele purjetas Tiina siiski regati lõpuni ja pakkus mitmel etapil teistele põnevat konkurentsi.

Konkurentide poolt vaadates paistab Tiina olevat hea käiguga jaht. Kui meeskond end hästi kokku töötab ja kõik jahis toimib, pakub Tiina edaspidi teistele folkbootidele veel kõva konkurentsi.

 

Janno Simm sulest on ajakirjas Paat (www.paat.ee) ilmunud suurepärane artikkel:
Tiina lugu