Pärnust Tallinna regatt

prn_tln
Pildistas Ingrid Köösel

Muhu Väina regatt 2015 lõppes Pärnus ning ees ootas pikk ülesõit Pärnust-Tallinnasse.
Juba kevadel idanes folkbotistidel mõte, et  pika kodutee võiks kuidagi põnevamaks teha.
Ideeks jäi pidada üks tavapärasest erinev regatt. Versioonidena käis läbi mitmeid mõtteid alates soolopurjetamisest kuni teekonna läbimiseni ainult klassikalisi navigatsiooni vahendeid (kompass ja kaart) kasutades. Lõpuks toimus regatt siiski tavapäraselt – oli ju juba nädal purjetatud ning polnud kellelgil isu hakata eksperimenteerima.  Teistmoodi sai see, et iga meeskond valis ise, kas sõidab kodusadamasse otse või vahepeatustega. Finiši sulgemise ajaks määrati  kolmapäeva õhtu kell 18.00 Paljassaare idatoodri lähedalt möödumine . Seega vahemaa läbimiseks aega üle 3 ööpäeva.

Pühapäeval kella 12ks kogunes starti Pärnu jõe merepoolse ujuvkai otsa lähistele tervelt 9 jahti.  Tõnis Kukk Pärnu Jahtklubist oli valmis starti andma. Puhus keskmisest tugevam 8-10m/s  värske tuul täpselt pikki jõge sisse, mis tähendas pikka krüssamist kogu Pärnu lahe pikkuses. Alles ümber Manilaiu pöörates sai vabasse tuulde. Manilaiust alates oli aga lausa lust purjetada. Veidikeseks tuul Varbla lähistel vaibus, aga edasi puhus tuul sama tugevalt kogu Tallinna tee ulatuses vabatuule kurssidel, mis kohati tähendas ka ebamugavaid täpselt taganttuule kursse.

Kuivastu juurde jõuti päikese loojanguks. Osad jahid otsustasid ööseks Kuivastusse puhkama jääda, osad jahid peale ilmaprognooside kontrollimist  jätkasid koduteed peatumata, sest ilmateade lubas sarnast  tuule jätkumist kuni Tallinnani välja, kui siis veidi tugevnemist kuni 12msni.

Kiireimad jahid olid esmaspäeva hommikul päikesetõusuks juba Dirhami lähistel. Põhjarannikki läbiti enneolematult kiiresti ja kiireim jaht RJ Gamajon finišeeris Paljasaare idatoodri juures juba kell 10.14 hommikul. Järgmine finišeerija oli folkboot Greta, kes jõudis toodri juurde kõigest 2 minutit hiljem 10.16. Kolmandana finišeeris folkboot  Svea, kell 11.11.

Järgmine, jaht Fiia, jõudis Paljassaare idatoodrini 12 tundi hiljem, sest oli otsustanud Rohukülas vahepeatuse teha. Fiia oli ainus jaht, kes ei kasutanud purjetades elektroonilisi abivahendeid ja sõitis kui meremehed muiste- kaarti, kompassi ja meremärke järgides. Respekt!

Jahid Kaija, Vesileenu, Marielle läbisid kõik vahemaa ühe-kahe peatusega.Jaht  Di Weiss andis teada, et kasutas ohtralt mootorit ja külastas lausa nelja sadamat.

Viimane finiseerunud jaht jõudis finišisse tund enne aja sulgumist.

Folkboot Tiina kahjuks seekord tehniliste probleemide tõttu aega ei mahtunud ja jõudis kohale neljapäeva varahommikuks.

Kuna varem pole Pärnu-Tallinna vahemaa läbimiseks aega võetud siis võib öelda, et jaht Gamajon püstitas 22 tunni ja 4 minutiga  Eesti rekordi, mis jääb tulevaste aastate sarnasteks regattideks parajaks pähkliks ületada.

Lõplikud tulemused LYS arvestuses:

IMG_03082015_125444